MARIHUANA I JEJ WPŁYW NA ADHD – nowe życie dla chorych?

MARIHUANA I JEJ WPŁYW NA ADHD – nowe życie dla chorych?

Nadpobudliwość ruchowa głównie występuje u dzieci i osób młodych. 8% –  właśnie tylu, a właściwie aż tylu młodych pacjentów może cierpieć na to schorzenie. Wszyscy chyba znamy objawy tej choroby jaką jest ADHD: kłopoty z koncentracją, zwykłe słowa zastępują krzyki, niezliczone pokłady energii, utrudniona komunikacja. Narastający problem i coraz większa osób zapadających na tą chorobę, skłonił naukowców do opracowania nowatorskiej terapii, korzystając z właściwości medycznej marihuany. Weźmy pod lupę zależność między marihuaną a ADHD.

Leki na ADHD i ich szkodliwy wpływa

Leczenie ADHD opiera się na wykorzystywaniu psychostymulantów takich jak na przykład: Adderal,  Concerta i Ritalin. Tak leczy się tą chorobę od końca 60 lat XX wieku. Wymienione przed chwilą leki powodują mnóstwo efektów ubocznych i to bardzo poważnych, a mianowicie: nagłe stany euforyczne, niepokój, paranoje, a nawet obniżony kontakt z rzeczywistością.
Kolejnym szokującym faktem na temat wyżej wymienionych leków jest to, iż ich skład jest podobny do kokainy czy też amfetaminy.

Dlaczego marihuana mogłaby pomóc?

Na dowody, iż marihuana ma zbawienny wpływ na chorobę jaką jest ADHD nie trzeba było długo czekać. Wielu pacjentów dzięki tej roślinie przekonało się o tym.
Idealnym  przykładem na to jest Antonio Rodriguez, który od 6 roku życia boryka się z tą chorobą.
Już na początku stosowanie konopi dało wyraźną poprawę, jednak Antonio był dość sceptycznie nastawiony do jej spożywania w obawie o uzależnienie się, jednak po dłuższym stosowaniu wszystkie obawy zniknęły.
Antonio wypowiada się następująco w tej kwestii:
„Pamiętam bóle głowy uniemożliwiające mi sen. Nie miałem apetytu aż do chwili, gdy spróbowałem konopi. Po raz pierwszy byłem tam, gdzie chciałem być wraz z moim umysłem. Czekałem na chwilę, w której mój organizm poprosi o większą dawkę, ale nigdy nic takiego nie miało miejsca.”

Zatem pojawia się pytanie, co takiego zawiera w sobie marihuana, że znajduje ona zastosowanie w leczeniu ADHD?
Dr. David Bearman, który poświecił się całkowicie nad badaniami aby rozwikłać tą zagadkę, odkrył powiązanie między kannabinoidami zawartymi w marihuanie,a dopaminą.

Jak wiadomo, kannabinoidy kooperują z systemem dysponującym ilością dopaminy.
Całe to odkrycie dr. David Bearman komentuje w następujący sposób:

Marihuana leczy ADHD poprzez zwiększenie ilości dopaminy. Czyli działa na tej samej zasadzie co dostępne leki, choć istnieje pewna różnica. Ritalin powoduje wiązanie się dopaminy i zakłóca  jej rozkład”

 

Najprościej rzecz ujmując, konopie w kontrolowany sposób powodują wyrównanie niedoboru dopaminy.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *