Feminizowane Nasiona Marihuany, Co to takiego?

FEMIZOWANE NASIONA MARIHUANY, CO TO TAKIEGO?

Z pierwszego członu nazwy – feminizowane, można wydedukować, że takowe nasiona, to nasiona które są produkowane tylko przez osobniki żeńskie marihuany. Jest mnóstwo błędnych opinii w kwestii nasion obupłciowych czy też feminizowanej marihuany. Porównując marihuanę do innych organizmów złożonych, posiada ona jednocześnie aż dwie płcie. Marihuana jest zdolna do rozdzielnopłciowości, ale również każde konopie potrafią wytworzyć w określonych okolicznościach kwiaty przeciwnej płci. Jak w takim razie można zdobyć osobniki tylko jednej płci?

Rozdzielnopłciowość – wymóg przetrwania

Jak wiadomo, żywotność marihuany trwa rok, aby w tym czasie odnieść sukces i rozmnażać się, rozdzielnopłciowość jest niezbędnym mechanizmem dla przetrwania gatunku. Stres, warunki w jakich rośnie roślina, w tym temperatura, światło, zanieczyszczenia, to jedne z czynników wpływających na zmianę płci marihuany. Najprościej rzecz ujmując, kiedy do rośliny dochodzi, że warunki w których jest uprawiana są niekorzystne, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że reprodukcja ma o wiele niższą szanse powodzenia. Niekorzystne środowisko jest informacją także do tego, że przetrwanie całego sezonu przez roślinę jest mało prawdopodobne. Zatem aby znaleźć roślinę o przeciwnej płci w odległości umożliwiającej zapylenie także wydaje się mało prawdopodobne.

Nieodpowiednie środowisko w jakich roślina jest uprawiania powoduje, iż poprzez stymulację pręcików wytwarza ona pyłki do zapłodnienia własnych słupków. Co w efekcie daje nasiona, dzięki którym wzrost marihuany jest możliwy w następnym sezonie.
Takie zjawisko czasami można zaobserwować także u męskich osobników, ale jest ono mniej spotykane.

Powstawanie feminizowanych nasion

Feminizowane nasiona marihuany zazwyczaj były wytwarzane z pary żeńskich osobników marihuany, gdzie jedno musiało pełnić funkcję hermafrodyty – czyli  wytwarzano w nim produkcję pręcików.
Uzyskanie takiego efektu – obojnaków, odbywało się poprzez narażenie rośliny na wcześniej wymienione czynniki, takie jak światło czy też stres. Otrzymany pyłek z takich roślin otrzymywały żeńskie osobniki.

Wadą powyżej opisanego sposobu było to, iż nasiona otrzymywane tą metodą często także były obojnakami (dziedziczyły obojnactwo), więc nazwanie ich feminizowanymi jest tu niemożliwe.

Aktualnie najczęstszą metodą  stosowaną na żeńskich osobnikach, jest  używanie STS lub srebra. Takie osobniki charakteryzuje mniejsza tendencja do rozdzielnopłciowości z każdym pokoleniem. Prościej – fundamentem genomu marihuany jest obojnactwo. Jednak w zależności od warunków u każdej rośliny powstawanie narządów odmiennej płci jest inne. Warto zaznaczyć, że nie ma tu żadnej modyfikacji genetycznych. Nie dodaje sie ani nie usuwa genów. Powstają one tylko i wyłącznie dzięki krzyżówce roślin i zastosowaniu srebra bądź STS.

Czy każda roślina uprawiana z feminizowanych nasion będzie żeńskim osobnikiem?

Metody  jakimi dysponuje się teraz są w stanie sprawić ,  że nawet sto procent nasion nie będzie mało skłonności rozdzielnopłciowych i wyrosną z nich żeńskie osobniki. Zdarza się, że można zauważyć na początkowym etapie uprawy, że roślina próbuje wytworzyć pręciki, jednak po krótkim czasie, kilku dniach zdolność ta zanika.

Jeśli o roślinę się dba, to nie ma  takiej możliwości by zaczęła pylić.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *