Marihuana a chroniczy ból

MARIHUANA A CHRONICZNY BÓL

Ból chroniczny jest w stanie wyniszczyć organizm. Mnóstwo osób zmagających się z nim na co dzień często nie jest w stanie normalnie funkcjonować, gdyż choroba jest bardzo uciążliwa i wpływa na mnóstwo aspektów życia, między innymi na nastrój, samopoczucie, zdrowie. Niestety chorzy mają duży problem w znalezieniu ukojenia w dostępnych na rynku opcjach leczenia.

Przerażające są informacje o stosowanych, bardzo uzależniających i toksycznych opioidach przez które w 2014 roku zmarło 28 000 osób z powodu przedawkowania. Jest to największa w historii odnotowana liczba zgonów przez opioidy. Nie dziwi więc fakt, iż coraz większa ilość chorych stara się znaleźć alternatywę dla leczenia i zażywa marihuanę.

Wiele jest opinii na temat skuteczności marihuany w leczeniu, jednak co w tej kwestii mówi nauka?
Czy rzeczywiście marihuana jest bezpieczniejsza i bardziej skuteczna od ogólnie dostępnych leków?

Bardzo dobrą informacją jest to, iż ból chroniczny jest jednym z najlepiej przebadanych stanów chorobowych. Jednak co do jego przyczyn nie ma jej jednej, gdyż ból może przybrać postać nocyceptywną bądź neuropatyczną. Pierwsza postać bólu – nocyceptywna powodowana jest przez zapalenie tkanki  albo jej uszkodzenie, natomiast ból neuropatyczny uszkadza układ nerwowy lub upośledza jego prawidłowe funkcjonowanie.
 

Nie tak dawno odbył się przegląd 28 badań, które prześwietlały egzokannabinoidy i ich skuteczność w leczeniu bólu czy tez innych problemów medycznych.
Naukowcy stwierdzili, że:

Stosowanie marihuany w przypadku przewlekłego bólu neuropatycznego i spastyczności działa i jest poparte wysokiej jakości dowodami.”

W badaniach, które były brane pod uwagę, pięć tyczyły się bólu neuropatycznego, sześć bólu przewlekłego, a we wszystkich jednogłośnie stwierdzono poprawę, jeśli chodzi o występowane wśród pacjentów objawy choroby. Znaczna część badań była ograniczona do preparatów syntetycznej marihuany.

Leczenie bólu chronicznego marihuaną popiera Doktor Donald Abrams, który jest dyrektorem onkologii i hematologii w San Francisco General Hospital.

 

Wypowiada się na ten temat następująco:

„Biorąc pod uwagę profil bezpieczeństwa marihuany w porównaniu do opioidów, marihuana jest znacznie bezpieczniejsza. Jednakże, jeżeli pacjent korzysta już z opioidów, zalecam, aby nie wprowadzał żadnych zmian w swoim protokole leczenia bez ścisłego nadzoru lekarza.”

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *